Celtics i-au învins pe Kings cu a doua cea mai mare marjă de victorie din istoria francizei

25 ianuarie 2022; Boston, Massachusetts, SUA; Atacantul Boston Celtics Jayson Tatum (0) ridică trei degete după ce a făcut un coș de trei puncte împotriva Sacramento Kings în primul sfert la TD Garden. Credit obligatoriu: Winslow Townson-USA TODAY Sports

În cea mai dominantă performanță a anului, Celtics i-au eliminat pe Sacramento Kings cu 128-75 marți seara la TD Garden. Marja de victorie de 53 de puncte este a doua ca mărime din istoria francizei și cea mai mare acasă.

Celtics nu a durat mult pentru a construi un avantaj de două cifre. Ei au urcat cu 14-4 în primele patru minute, cu 12 puncte combinate de la Jayson Tatum și Jaylen Brown. Acea rundă a atras un timeout Kings, dar pauza nu a făcut mare lucru pentru a răci C-urile. Ei au ieșit din acea pauză cu un run de 10-3, iar încă o dată Tatum și Brown au combinat pentru toate, cu excepția a două puncte. Un triplu de la Grant Williams la sonerie a punctat o deschidere dominantă în 12 minute de către Celtics, care au condus cu 38-13 după primul sfert.

Celticii au păstrat căldura pe tot parcursul celui de-al doilea sfert. Tatum a avut 24 de puncte, iar Brown a avut 20 la pauza, Celtics i-a dublat pe Kings cu 63-30.

Tatum și Brown au eclipsat ambii marcajul de 30 de puncte în al treilea sfert, în timp ce avantajul lui C a continuat să crească. Îndreptându-se spre a patra, Boston era în avantaj cu 97-55.

La sfârșitul celui de-al patrulea trimestru, Celtics a cochetat cu o potențială victorie de 60 de puncte, care ar fi fost cea mai mare din istoria echipei (avantajul de 60 de puncte pe care l-au deținut la un moment dat a fost într-adevăr cel mai mare avans din istoria francizei). Cu toate acestea, Kings au încheiat cu un run de 7-0, salvându-i de distincția dubioasă de a fi la celălalt capăt al acelui scor record.

Tatum și Brown aproape au depășit singuri Sacramento, cu 66 de puncte combinate. Tatum a terminat cu 36 în 14 din 23 de tiruri, inclusiv 7 din 14 din trei. Brown a luat o dublă-dublă cu 30 de puncte și 10 recuperări.

Robert Williams a avut și o dublă-dublă considerabilă, cu 13 puncte și 17 recuperări, precum și trei furări. Fiecare jucător din lista activă a celor de la Celtics a jucat în joc și toți, în afară de doi – Marcus Smart și Enes Freedom – au lovit cel puțin o lovitură.

Victoria – a doua consecutivă a celor de la Celtics – îi aduce înapoi peste .500 la 25-24 în sezon. Asta e bine pentru locul nouă în Conferința de Est.

Cu câteva zile libere înaintea lor, Celtics vor căuta să ducă impulsul de marți la următorul lor meci de vineri seara împotriva lui Hawks. Informația de la Atlanta este stabilită pentru ora 19:30, iar acoperirea înainte de meci începe la 7 pe 105.7 WROR și Celtics Radio Network.

Faceți clic aici pentru acoperirea completă a lui 98.5 The Sports Hub despre Celtics.

Alex Barth este scriitor și producător digital pentru 985TheSportsHub.com. Orice opinii exprimate nu reflectă neapărat cele ale 98.5 The Sports Hub, Beasley Media Group sau ale oricăror filiale. Gânduri? Comentarii? Întrebări? Căutați un invitat pentru podcast? Anunță-l pe Twitter @RealAlexBarth sau prin e-mail la abarth@985TheSportsHub.com.